Zdá sa Vám vaše internetové pripojenie pomalé, alebo nefunguje ako má? Otestujte si rýchlosť svojho internetu!
Jednu vec majú dnešné domácnosti spoločnú a ťažko by ste hľadali nejakú bez internetového pripojenia. Či už ste mladý pár, niekoľkočlenná rodina alebo prarodičia, ktorý sa tešia na návštevu svojich vnúčat, internet je všadeprítomným virtuálnym svetom, do ktorého veľmi často utekáme. A čím rýchlejšie sa v ňom môžeme pohybovať, tým lepšie samozrejme. Viete ako preveriť kvalitu vášho pripojenia? Skúste urobiť „speed test“ a zistite, ako ste na tom.
Ako zmerať rýchlosť svojho pripojenia?
Aby výsledky neboli skreslené, je nutné pred testom ukončiť všetky aktívne sťahovania z internetu a zavrieť všetky záložky. Potom môžete začať s kontrolou rýchlosti pripojenia. Dôležitá informácia je, že rýchlosť sa meria na koncovom bode, to vo vašej domácnosti znamená na WiFi routery alebo v ideálnom prípade na zariadení, ktoré je pripojené káblom. Za pomoci dátového kábla modemu je potrebné sa teda pripojiť do zariadenia, vášho PC či notebooku na priamo. Teraz stačí pár minút počkať a následne pomocou webovej stránky na meranie rýchlosti internetu test spustiť.
Akú stránku zvoliť?
Nástrojov na meranie rýchlosti na internetových weboch je skutočne mnoho. My odporúčame merač rýchlosti z našich webových stránok: vyskúšajte nižšie. Je to spoľahlivé meranie rýchlosti pripojenia k internetu.
Vybrať môžete tiež niektorý z meračov, ako je speedtest.net, rychlost.sk alebo speedmeter.sk, skúsiť môžete pokojne všetky. Pre presnejší výsledok je lepšie vykonať aj viac testov v priebehu dňa, nie však v krátkom časovom úseku, to je skôr na škodu.
Čo vám test odhalí?
Ako čítať vo výsledkoch? Test vám zmeria rýchlosť downloadu, uploadu i ping, čo to všetko ale znamená? Download, alebo rýchlosť sťahovania dát, to je pre väčšinu užívateľov vlastne tá najdôležitejšia hodnota, ukazuje, ako rýchlo sa na vaše zariadenie sťahujú dáta. Rýchlosť upload, v preklade znamená rýchlosť odosielania dát z vášho zariadenia, čím vyššie číslo, tým rýchlejšie nahrávate a následne odosielate dáta na net. Zatiaľ čo u týchto dvoch usilujeme o čo najvyššie nameranú hodnotu, u pingu stojíme o tu najnižšiu. Znamená totiž odozvu, ako dlho trvá komunikácia medzi zariadeniami.
Ak nie ste s výsledkami spokojní
Ak sa vám nepáčia namerané hodnoty, skúste reštart a kontrolu káblov. Ak tu chyba nie je, informujte svojho poskytovateľa. Ak sa s nimi nedokážete dohovoriť, nie je nič ľahšie, než sa informovať o ďalších možných poskytovateľoch internetového pripojenia, porovnať si ponúkanú cenu a výkon, a nechať si vypracovať kvalitnú ponuku priamo na mieru vašim požiadavkám. Pokiaľ hľadáte turbo medzi pripojeniami, tak ste tu správne. Prejdite k Turbonetu a vyhnete sa tak navždy dobre známemu koliesku načítajúcemu obraz alebo jeho neustálemu sekaniu.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov